Новий касовий чек: які реквізити додати?

Тетяна Нижниккерівник експертної групи MCFR Головбух

Щойно бухгалтер чує: «Змінили форму касового чека» — його охоплює паніка. І це не дивно, бо фіскальний чек без обов’язкових реквізитів вважають недійсним. А тоді й до штрафів недалеко. Пропонуємо аналіз змін і таблицю для самоперевірки ваших чеків. Користуйтеся зручно і не платіть штрафів.

Епопея з правками до фіскального касового чека розпочалася ще рік тому. Тоді Мінфін наказом від 18.06.2020 № 306 (далі — Наказ № 306) відкоригував Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджене наказом від 21.01.2016 № 13 (далі — Положення № 13). Частина із цих новацій запрацювала з 01.08.2020, а деякі відтермінували на рік. Паралельно Мінфін оприлюднив наказ від 08.06.2021 № 329 (далі — Наказ № 329). Він також почне діяти з відстроченням. З’ясуємо, хто і як має змінити свої касові чеки та що чекає на порушників.

Що змінилося з 1 липня

Правки у Положенні № 13 зачепили кілька напрямів.

1. Наказом № 329 мінфінівці відкоригували:

 • фіскальний касовий чек на товари (послуги) за ф. № ФКЧ-1 (п. 2 розд. ІІ Положення № 13);
 • фіскальний чек видачі коштів за ф. № ФКЧ-2 (п. 2 розд. ІІІ Положення № 13).

Ключова зміна — додатковий рядок 9. У випадках, передбачених законодавством, у ньому зазначають цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої. Цей реквізит із 01.10.2021 мають друкувати продавці алкоголю.

Повний список реквізитів ФКЧ-1 до вашої уваги у Таблиці.

Обов’язкові реквізити фіскального чека
Номер рядка в чекуЯку інформацію зазначати
1Найменування суб’єкта господарювання
2Назва господарської одиниці — найменування, що повідомили податківцям у формі № 20-ОПП
3Адреса господарської одиниці — адреса, яку повідомили податківцям у формі № 20-ОПП
4Індивідуальний податковий номер платника ПДВ
5Податковий номер або серія та номер паспорта/номер ID-картки
6Кількість, вартість одиниці виміру товару/послуги
7Код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД
8Цифрове значення штрихового коду товару
9Цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкоголь
10Назва товару (послуги), вартість, літерне позначення ставки ПДВ
11Ідентифікатор еквайєра і торговця
12Ідентифікатор платіжного пристрою
13Сума комісійної винагороди
14Вид операції
15Реквізити платіжної картки
16Найменування платіжної системи, код авторизації та/або код транзакції
17Підпис касира
18Підпис держателя платіжної карти
19Форма оплати (готівка, картка), сума коштів за формою оплати, валюта операції
20Загальна вартість товарів/послуг у межах чека
21Літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки, загальна сума ПДВ за всіма товарами/послугами в чеку
22Літерне позначення ставки акцизного податку, розмір ставки, загальна сума акцизного податку за всіма товарами/послугами, що зазначені в чеку
23Округлення
24До сплати
25Фіскальний номер касового чека/е-касового чека, дата (день, місяць, рік) і час (година, хвилина, секунда) розрахунку
26QR-код, який містить код автентифікації повідомлення чека, дату і час розрахунку, фіскальний номер чека/е-чека, суму розрахункової операції, фіскальний номер РРО/програмного РРО
27Позначка про режим роботи (офлайн/онлайн), в якому створений касовий чек програмного РРО
28Контрольне число, сформоване в режимі офлайн
29Заводський номер РРО. Для програмних РРО не зазначайте
30Фіскальний номер РРО або програмного РРО
31Напис «ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК» та графічне зображення найменування/логотипу виробника

2. Маємо свіжий розрахунковий документ — фіскальний касовий чек за операцією торгівлі валютними цінностями в готівковій формі (ф. № ФКЧ-5). Більшість його реквізитів стандартна, але є й специфічні, як-от:

 • назва, код і сума прийнятої та виданої валюти;
 • валютний курс;
 • дані про клієнта (ПІБ фізособи);
 • напис «Чек з торгівлі валютними цінностями» (п. 2 розд. VIII Положення № 13).

Тобто обмінні пункти мають видавати уніфіковані касові чеки за ф. № ФКЧ-5.

Які реквізити додали з 1 серпня

Після 01.08.2021 продавці мають включити до касових чеків додаткові реквізити:

 • найменування суб’єкта господарювання;
 • округлення суми до сплати;
 • валюта операції;
 • найменування платіжної системи (п. 3 Наказу № 306).

Касові апарати, що їх поставили на облік протягом серпня 2020-го — липня 2021 року, обов’язково мають видавати чеки з названими реквізитами. Ті РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких перебували у Держреєстрі РРО, але не були на обліку ДПС до 01.08.2020, доопрацьовують за наявності технічних можливостей. Це роблять виробники/постачальники РРО. Після їх втручання чеки будуть коректні

Нові обов’язкові реквізити касового чека знайдете у Таблиці.

Таблиця

Нові обов’язкові реквізити касового чека
Що має бути в чеку
Із 01.08.2020 Назва господарської одиниці Назва населеного пункту, вулиці, номер будинку/офісу/квартири Код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів Ідентифікатор екваєйра, торговця, платіжного пристрою; комісійну винагороду; вид операції; реквізити платіжної картки; напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА»; підписи касира і держателя картки Форма оплати Заводський номер РРО Позначка щодо режиму роботи (офлайн/онлайн); контрольне число, сформоване в режимі офлайн; фіскальний номер програмного РРО
Із 01.08.2021Найменування суб’єкта господарювання Цифрове значення штрихового коду товару Сума округлення Найменування платіжної системи, платіжний інструмент якої використовують Валюта операції QR-код
Із 01.10.2021Цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої

Про зміни до форми та змісту розрахункових документів: офіційне роз’яснення ДПС

Зміни до форми та змісту розрахункових документів (чеків РРО/ПРРО) з 01.08.2021 стосуються обов’язкової наявності в них QR-коду (за наявності).

ДПС наголошує, що QR-код є обов’язковим для ПРРО та РРО, що внесли до Державного реєстру після 01.08.2020, та для РРО, які можуть доопрацювати їх виробники.

Наведену інформацію підтвердили в коментарях до форми і змісту розрахункових документів, згідно з редакцією наказу Мінфіну від 18.06.2020 № 306, яким внесли зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів.

У той же час, у разі неможливості доопрацювання належним чином зареєстрованих РРО, які вже перебувають в експлуатації, їх можуть використовувати суб’єкти господарювання до завершення строку, визначеного нормативно-правовими документами щодо ведення Державного реєстру, з обов’язковим переведенням таких РРО до другої частини Державного реєстру як таких, що не дозволені до первинної реєстрації.

Зазначений виняток не стосується Програмних РРО.

Наведене уточнення використане для уникнення правової колізії щодо можливості подальшого використання РРО, з числа тих, що визначили абзацом 3 статті 12 Закону України № 265/95, а саме:

 • не підлягають виключенню з Державного реєстру моделі реєстраторів розрахункових операцій, що раніше пройшли первинну реєстрацію та використовуються суб’єктом господарювання, до закінчення строку їх служби (строку, протягом якого виробник (постачальник) гарантує працездатність таких реєстраторів, у тому числі комплектувальних виробів та їх складових частин, збереження інформації у фіскальній пам’яті, за умови дотримання користувачем вимог експлуатаційних документів). Строк між первинною реєстрацією реєстраторів розрахункових операцій та датою їх виключення з Державного реєстру не може становити менше семи років. У разі зміни законодавчих вимог до використання реєстратора розрахункових операцій виробник (постачальник) зобов’язаний, за наявності технічних можливостей, здійснити доопрацювання реєстратора розрахункових операцій.

Також з 01.08.2020 РРО, версії програмного забезпечення яких не дозволяють виконувати оновлені вимоги щодо форми та змісту розрахункових документів, які вступили в силу та стали обов’язковими до виконання з 01.08.2021, не допускають до включення до Державного реєстру.

Що треба було зробити до 1 жовтня

РРО, версію внутрішнього програмного забезпечення якого включили до Держреєстру РРО до 01.07.2021, слід доопрацювати за наявності технічних можливостей. Зверніться до продавця або виробника касової техніки. Після доопрацювання касові апарати зможуть друкувати штриховий код марки акцизного податку на алкогольні напої. Звісно, це актуально, коли продаєте такі напої. Якщо ні, нічого не перепрограмовуйте.

Ситуація

Чи поширюють зміни за наказами Мінфіну № 306 та № 329 на розрахункові документи, що створює ПРРО

Форму та зміст розрахункового документа визначили Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13 із змінами внесеними наказами Мінфіну від 18.06.2020 № 306 та від 08.06.2021 № 329 (далі — Положення № 13). 

Вимоги Положення № 13 поширюють на усі розрахункові документи, що створюються РРО/ПРРО, крім розрахункових проїзних та перевізних документів на залізничному (крім приміського) й авіаційному транспорті, квитків на міські та приміські автомобільні маршрути, міський електротранспорт, білетів державних лотерей, квитанцій на послуги поштового зв’язку (п. 1 розд. І Положення № 13).

Як штрафують порушників

Якщо в розрахунковому документі немає хоча б одного з обов’язкових реквізитів, його не вважатимуть розрахунковим (п. 3 розд. І Положення № 13). Це означає, що ви просто не видали розрахункового документа. Не забариться штраф — 10% за перше порушення протягом року (п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР). Якщо помилитеся вдруге, заплатите вже 50% суми чека.

Як бачите, краще не ризикувати і вчасно звернутися до виробника/продавця РРО з проханням доопрацювати касову техніку. Коректно запрограмувати всі реквізити допоможуть фахівці центру сервісного обслуговування, з якими ви уклали відповідний договір.

Публікація Системи «Expertus: Головбух»
https://1gl-vip.expertus.ua

_