Як скасувати статус підприємця

Аби припинити підприємницьку діяльність, фізична особа має звернутися до держреєстратора та подати йому заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням. Зокрема, йдеться про Форму 1 — Заяву щодо державної реєстрації ФОП (далі — Заява).

Подати Заяву фізична особа може особисто чи через представника, або ж надіслати її поштою. Якщо фізична особа подає документи особисто, держреєстратору необхідно пред’явити паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця, посвідчення особи без громадянства, посвідку на постійне чи тимчасове проживання. Уповноважена особа додатково подає примірник оригіналу (нотаріально засвідчену копію) документа, що засвідчує його повноваження (довіреність). Якщо відомості про уповноважену особу внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР), оформляти документ на такі повноваження не потрібно .

Якщо Заяву надсилають держреєстратору поштою, то справжність підпису заявника необхідно засвідчити нотаріально. Надіслати Заяву держреєстратору потрібно рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Документи в паперовій формі приймають за описом, примірник якого в день їх надходження видають заявнику з відміткою про дату їх отримання. Також заявнику надають код доступу до порталу електронних сервісів аби він мав змогу ознайомитися з результатом розгляду документів.

За бажанням фізична особа може подати Заяву в електронній формі. Для цього їй знадобиться кваліфікований електронний підпис. Подають Форму 1 в електронній формі через розділ «Реєстр юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» порталу електронних сервісів .

Держреєстратор протягом 24 годин після надходження Заяви (крім вихідних та святкових днів) розгляне її. За відсутності підстав зупинити розгляд Заяви та відмовити у державній реєстрації держреєстратор унесе до ЄДР запис про припинення підприємницької діяльності ФОП. Результати проведення реєстраційних дій оприлюднюють на порталі електронних сервісів.

Подати Заяву можна онлайн на Порталі «Дія».

ФОП позбавляється статусу підприємця з дати внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою (п. 8 ст. 4 Закону № 755).

У день внесення запису до ЄДР про припинення підприємницької діяльності ФОП технічний адміністратор ЄДР повідомляє про це Держстат, ДПС та ПФУ.

Державна служба статистики в день отримання таких відомостей повністю припиняє будь-які відносини з підприємцем.

Датою зняття з обліку ФОП є день отримання даних про держреєстрацію припинення ним підприємницької діяльності.

ФОП буде знятий з обліку в ПФУ, як платник ЄСВ, тільки якщо не має заборгованості, після передбачених законодавством перевірок.

Як знятися з обліку платнику податків

ФОП перебуває на обліку в ДПС як платник податків та платник ЄСВ. Тому зніматися з обліку доведеться і як платнику податків, і як платнику ЄСВ. Для початку визначимось зі зняттям з обліку платника податків.

Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП. Тобто ДПС зніме підприємця з обліку датою отримання відомостей із ЄДР.

За погашення грошових зобов’язань чи податкового боргу фізичної особи — підприємця відповідає сама особа.

Але державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування санкцій за їх невиконання. Тобто фізична особа після того, як позбулася статусу підприємця, мусить остаточно розрахуватися за зобов’язання, що виникли за час її підприємництва. А саме: подати останню звітність, сплатити податки та за потреби пройти перевірку.

Свого часу податківці пояснили, що фізична особа після скасування статусу підприємця залишається на обліку як фізична особа — платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Строки подання податкової звітності та сплати податкових зобов’язань

Якщо ФОП зареєстрована платником ПДВ, їй доведеться подати до органу контролю за своїм місцезнаходження заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ (Форма № 3-ПДВ). ПК не визначає строків подання Форми № 3-ПДВ, але логічно було б подати таку заяву днем подання Заяви держреєстратору.

Якщо фізична особа не подасть Форми № 3-ПДВ самостійно, орган контролю анулює реєстрацію платника ПДВ за власним рішенням. Підставою для цього є повідомлення від держреєстратора про внесення у ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП . Останнім звітним періодом у разі скасування реєстрації платника ПДВ є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації. Тож якщо державна реєстрація припинення підприємницької діяльності, наприклад, відбулася 15.09.2021, останнім звітним періодом буде період з 01.09.2021 до 15.09.2021 (включно). Звітувати востаннє фізична особа протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, в якому відбулося анулювання платника ПДВ. А сплатити останні ПДВ-зобов’язання — протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку для подання податкової декларації з ПДВ.

Також необхідно подати до ДПС повідомлення за формою № 20-ОПП з інформацією про закриття об’єкта/об’єктів оподаткування (за їх наявності). Звіт подають протягом 10 робочих днів після його/їх (об’єктів) закриття.

Чи чекати на податкову документальну перевірку

Орган контролю може призначити та провести документальну перевірку фізичної особи — платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених ПК. У такому разі проводять документальну позапланову перевірку, підставою для якої є припинення діяльності ФОП (пп. 78.1.7 ПК). А от чекати на перевірку колишній підприємець може протягом трьох років з дати подання останньої податкової звітності.

_