Набрала чинності нова форма декларації з податку на прибуток

Мінфін наказом від 17.11.2021 р. № 601 змінив форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, яка затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897.

В оновленій формі з’явилися відмітки про подання декларації інвесторами із значними інвестиціями.

Для цих же платників податку на прибуток додано рядки в основному розділі декларації.

Після рядка за кодом 03 РІ доповнили новими рядками:

03.1 Сума перевищення ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки», над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій платником податку – інвестором із значними інвестиціями;

03.2 Сума перевищення договірної (контрактної) вартості придбаних товарів (робіт, послуг) над ціною, визначеною за принципом «витягнутої руки», при здійсненні контрольованих операцій платником податку – інвестором із значними інвестиціями.

Суми, які проставляються цих рядках, відповідно, враховані при визначені об’єкта оподаткування (рядок за кодом 04). Тепер рядок за кодом 04 викладено у такій редакції: «Об’єкт оподаткування (рядок 02 + рядок 03 РІ + рядок 03.1 + рядок 03.2) (+, -)».

Аналогічних змін зазнав і додаток ВП. В нього також додані рядки 03.1 та 03.2 та оновлено редакцію формули рядка 04.

Також зміни стосуються із запровадженням обов’язку подавати аудиторський звіт у складі додатків. Нагадаємо, деякі підприємства мають подавати річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню, разом з аудиторським звітом. Подається така звітність пізніше 10 червня року, наступного за звітним.

Для таких підприємств Мінфін у відповідній частині Декларації передбачив спецпозначку про обов’язок подання аудиторського звіту.

Так у полі «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків – форм фінансової звітності» з’явилася окрема графа «Відмітка про обов’язок платника відповідно до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом».

Крім того, у форму декларації були внесені технічні правки. Виправлена назва головної податкової служби із “фіскальної” на “податкову”. Абревіатури нацстандартів бухобліку підкориговано із П(С)БО до НП(С)БО. Також змінена нумерація виносок і зв’язку із додаванням нових.

Наказ № 601 набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Опубліковано в “Офіційному віснику” від 17.12.2021 р. №96. Таким чином, нова форма декларації діє вже з 17 грудня 2021 року.

У зв’язку з цим виникає запитання: за якою формою будемо звітувати за 2021 рік?

Відповідно до п. 46.6 ПКУ нові форми декларацій набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.

Таким чином, за положеннями ПКУ, за 2021 рік платникам податку на прибуток слід звітувати за старою формою декларації. Вперше оновлену форму будемо подавати вже за І квартал 2022 року.

Але у податківців з цього приводу може бути інша думка. Були випадки, коли податківці вимагали звітувати за оноваленою формою за той період, коли нові форми набрали чинності. Чекаємо на офіційні роз’яснення ДПС.

_