РРО І ПРРО

В 2021 році в українське податкове законодавство було внесено зміни, згідно з якими наразі кожен підприємець, який вже підпадає під обов’язкову фіскалізацію, має використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО). За останньою інформацією з 01 січня 2022 року значно розширюється коло суб’єктів господарювання (фізичних осіб-підприємців), які мають їх застосовувати.

Що це означає та якому з РРО надати перевагу?

Що змінилося з 01.01.2022 року?

Згідно з Податковим кодексом з 01 січня 2022 року закінчився перехідний період і застосування РРО та/або ПРРО платниками єдиного податку другої-четвертої груп стало обов’язковим. Тепер не важливо, досягнув підприємець ліміту 1320000 грн чи ні – з нового року платники єдиного податку другої – четвертої груп при здійсненні будь-яких розрахункових операцій повинні застосовувати РРО та/або ПРРО.

Винятком і в 2022 році залишається застосування РРО/ПРРО платниками податку 1 групи: відповідно до вимог п. 296.10 ПКУ РРО та/або ПРРО не будуть застосовувати платники єдиного податку першої групи.

Звертаємо увагу на підвищення штрафних санкцій за порушення застосування РРО/ПРРО в порівнянні з минулим роком. Тож обачніше буде придбати фіскальний реєстратор і законно вести підприємницьку діяльність.

ПРРО проти класичних реєстраторів: що краще?

Програмні РРО стрімко увірвалися в життя суб’єктів господарювання. І не дарма їм так часто віддають перевагу, адже вони одразу по кільком критеріям зручніші та вигідніші за класичні варіанти. Проте, є і недоліки.

Перш за все, слід розуміти, що ПРРО представляє собою програму, яка може бути встановлена на комп’ютер, планшет або смартфон. Водночас, як класичний РРО – це пристрій, наприклад касовий апарат або фіскальний реєстратор. Порівняємо обидва варіанти за кількома показниками:

Вартість та витрати

Серед програмних РРО є безкоштовна альтернатива, розроблена податковою. Проте є й платні версії, розроблені сторонніми фірмами. В свою чергу, класичні пристрої всі є платними, а їх вартість залежить від обраної моделі.

До того ж, слід врахувати витрати, які передбачаються для обслуговування класичних реєстраторів. Для їх використання встановлена вимога обов’язкового укладання договору з ЦСО, відповідно, щомісячно необхідно оплачувати даний сервіс.  Для ПРРО такої вимоги немає, проте є деякі ПРРО, де також є щомісячні витрати.

Додатковими витратами при використанні ПРРО є купівля техніки для встановлення програмного РРО: комп’ютера, ноутбука, планшета чи смартфона. І в класичному варіанті присутні додаткові витрати – доведеться купляти принтер друку чеків, якщо в класичному РРО не реалізований даний функціонал, плюс витрати на касову стрічку.

Процедура реєстрації

При визначенні з типом РРО слід також звернути увагу на складність і термін його реєстрації. 

Щоб скористатись програмним РРО, потрібно завантажити його з сайту податкової чи іншої компанії, та встановити його на комп’ютер, планшет чи телефон. Після цього в деяких випадках необхідно подати через Електронний кабінет платника податків заяву про реєстрацію за формою 1-прро. Якщо немає підстав для відмови в реєстрації, ПРРО буде присвоєно фіскальний номер і фіскальні номери для чеків. Реєстрація займає 1 день.

При купівля стандартного  РРО треба укласти договір з ЦСО, після чого подати в податкову заяву на реєстрацію за формою 1-РРО. Детальніше про те як зареєструвати класичний РРО читайте в статті “Особливості застосування РРО єдинниками”. В середньому реєстрація займає до 3 днів.

Залежність від інтернету та електрики

Цей показник є надважливим для оцінки розрахункових апаратів, адже від цього напряму залежить можливість проводити продажі.

Так, ПРРО без інтернету може працювати не більше 168 годин на місяць (не більше 36 годин поспіль) за умови, що є зарезервовані фіскальні номери. У разі відключення електрики та виходу з ладу техніки, не вдасться провести продажі.

Класичний РРО може працювати без інтернету до 72 годин поспіль, оскільки у нього є фіскальна пам’ять. Якщо у вашому магазині немає стабільного інтернет-підключення, тоді вам підійде класичний РРО. А у разі відключення електрики або виходу з ладу РРО, можна проводити продажі з використанням КОРО (до 7 днів).

Збереження даних

Здатність зберігати дані в програмних РРО відсутня, адже копія контрольної стрічки не зберігається в їх пам’яті. Класичний РРО тут має перевагу, і зберігає контрольну стрічку.

Z-звіти

При використанні ПРРО Необхідно щодня формувати та передавати на сервер податкової, проте можна налаштувати автоматичну генерацію звітів в програмі. В стандартному також необхідно щодня формувати, а ще й друкувати звіт, в разі здійснення продажу товару.

Друк чека

Як відомо, класичні РРО видають лише паперові чеки, саме тому й може знадобитися купівля додаткового обладнання (принтер). В свою чергу програмні реєстратори дають змогу окрім паперового видавати чек в електронному вигляді, надіславши його на електронну пошту покупця або в месенджер.

Термін експлуатації

І, нарешті, скільки ж може прослужити той чи інший РРО?

Програмні РРО можна використовувати безстроково, в той час, як термін експлуатації класичних складає в середньому до 7 років залежно від моделі.

Проаналізувавши обидва варіанти РРО, дійти чіткою відповіді, що ж краще, неможна. Уважно зважте всі показники і обирайте той, що є кращим саме для вас. Зі свого боку можемо порадити стандартні варіанти, у разі якщо для вас важлива стабільність. А для інтернет розрахунку зручніше користуватись програмними РРО.

Порівняння моделей ПРРО

Для того, щоб ви могли обрати між ПРРО, розроблених податковою та різними компаніями, ми розробили порівняльну-таблицю найпоширеніших моделей.

_